Seminarium Instytutu Informatyki

zdjecie

W. Zuberek

Instytutu Informatyki zaprasza na seminarium 4 listopada br. o godzinie 12:15 w Audytorium Centralnym. Wykład pt. "Analiza wydajności blokowej wielowątkowości jednoczesnej" wygłosi profesor Włodzimierz M. Zuberek z Department of Computer Science, Memorial University, St.John's, Canada. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Poniżej autorskie streszczenie referatu.

Wielowątkowość (ang. multithreading) jest metodą tolerowania opóźnień związanych z dostępami do pamięci. Wielowątkowość blokowa (ang. block multithreading) polega na wykonywaniu (aktualnego) wątku aż do operacji wymagającej oczekiwania (zwykle "cache miss"). Wielowątkowość jednoczesna (ang. simultaneous multithreading) polega na pobieraniu instrukcji (do wykonania) jednocześnie z kilku wątków; pozwala to na wykonywanie instrukcji nawet wtedy, gdy (potokowy) procesor byłby (chwilowo) wstrzymany, np. podczas zmiany wątków albo z powodu hazardów danych. Wpływ parametrów wielowątkowości na wydajność systemu jest przedstawiony na podstawie symulacyjnego modelu blokowej wielowątkowości jednoczesnej.

Ostatnia modyfikacja: piątek, 30 października 2015, 09:29:01, Bożenna Skalska

‹‹ Październik 2015 ››