Wakacyjne praktyki na Politechnice Zuryskiej

eth_zurich

Wydział Informatyki Politechniki Zuryskiej (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) prowadzi nabór na badawcze praktyki w wakacje roku 2018.

Praktyki badawcze (może precyzyjniej fellowship) będą trwać od 1 lipca do 31 sierpnia. Aplikacje można składać do 31 grudnia 2017 (do 12:00).

Oto informacja od organizatorów:

The Computer Science Department at ETH offers a summer research fellowship for undergraduate and graduate students over the summer months (1 July – 31 August 2018). Applications for the program are open to all students – international students are particularly encouraged (deadline: 31 December 2017). The department is committed to increasing diversity in the computer science area.
 The program offers:

• Ÿ Research experience: fellows will pursue a research project that aligns with a chosen area of their interest as part of a research group in our department. This includes interacting and collaborating with group members.
  • Ÿ Networking and socializing: a number of on-site socializing events will help fellows to get to know people outside their respective research groups, including current ETH students at both undergraduate and graduate levels.
  • Ÿ Stipend: fellows will receive a monthly allowance to cover housing and living expenses. Travel and visa expenses will be covered as well. Ÿ Accommodation: assistance is provided for finding affordable housing during the research stay, once a candidate is accepted into the program. We will also provide information regarding visa applications (where required).

Please find further details on our Website:  https://www.inf.ethz.ch/ssr-fellowship.html

Ostatnia modyfikacja: sobota, 2 grudnia 2017, 15:42:40, Rajmund Kożuszek

‹‹ Grudzień 2013 ››