Jarosław Konrad Lipowski obronił rozprawę doktorską

J.Lipowski

Jarosław Lipowski

W dniu 4 czerwca 2012 roku Jarosław Konrad Lipowski obronił rozprawę doktorską pt. "D-bufor: przyspieszanie i zmniejszanie wymagań pamięciowych algorytmów wizualizacji poprzez zbieranie i porządkowanie nieregularnych buforów ramki". Promotorem rozprawy był prof. nzw. dr hab. Przemysław Rokita.

Współczesny sprzęt akcelerujący wykonywanie operacji graficznych projektowany jest z myślą o przetwarzaniu danych w modelu strumieniowym.
Model taki zakłada regularność oraz odpowiednie uporządkowanie danych wejściowych i, co ważniejsze, wyników działania reprezentowanych najczęściej w postaci dwuwymiarowego bufora ramki. Założenie regularnej struktury danych wyjściowych jest uzasadnione w architekturze rasteryzującej trójwymiarowe wielokąty z użyciem testu bufora głębokości do rozwiązania problemu widoczności powierzchni. Coraz częściej jednak wymagania użytkowników wykraczają poza tak prosty model. Praca ta formułuje oraz przedstawia rozwiązania problemu przechowywania nieregularnych (rzadkich i nieuporządkowanych) struktur wyjściowych danych obrazowych. Przygotowany w ramach pracy algorytm wyznaczania oraz struktura tak zwanego bufora taliowego (D-bufora) pozwala na zmniejszenie złożoności pamięciowej oraz przez odpowiednie porządkowanie elementów wyjściowych, zwiększa efektywność odwołań do pamięci systemu graficznego. Świadczą o tym przeprowadzone w ramach pracy eksperymenty, w których czas przetwarzania dla proponowanych rozwiązań był do jedenastu razy krótszy od tego dla rozwiązań wcześniejszych. Wielkość pamięci konieczna do przechowywania struktur danych uległa także zmniejszeniu: do dwóch razy w porównaniu do pikselowych list fragmentów oraz do dziesięciu razy w porównaniu do wielowarstwowych buforów ramki. Jedynym teoretycznym wymaganiem proponowanego rozwiązania jest założenie operowania w ramach pamięci o liniowej przestrzeni adresowej.

Ostatnia modyfikacja: środa, 12 czerwca 2013, 08:39:05, Bożenna Skalska

x x Aktualności (8) - wg daty publikacji

‹‹ Czerwiec 2012 ››
Pon Wt Śr Czw Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

absolwenci ankieta badania BigData dydaktyka IBM instytut Instytut Lotnictwa ISI kandydaci konkurs konkurs FINESCE orientacja praca praktyki prezentacja programowanie projekty przedmiot przedmioty publikacje seminarium specjalność staże zagraniczne studenci studia studia magisterskie studia za granicą stypendia Texas Instruments współpraca wykład

x x Znaczniki

x x Zestawienie miesięczne