Seminarium Instytutu Informatyki

zdjecie

K. Cabaj

Instytutu Informatyki zaprasza na seminarium 9 grudnia br. o godzinie 12:15 w Audytorium Centralnym. Wykład pt. " Dynamiczna analiza złośliwego oprogramowania na przykładzie zagrożenia typu ransomwarewygłosi dr inż.  Krzysztof Cabaj, adiunkt w Zakładzie Oprogramowania i Architektury Komputerów. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Poniżej autorskie streszczenie referatu.

Ransomware to klasa złośliwego oprogramowania, które uniemożliwia dostęp do komputera lub danych ofiary i domaga się okupu w celu jego przywrócenia. Przez ostatnie dwa lata można było obserwować niezwykle dynamiczne zwiększenie aktywności zagrożeń tego typu, w szczególności takich, które szyfrują dane użytkownika. Na początku tego roku infekcja maszyny w Instytucie Informatyki zapoczątkowała prace związane z analizą tych zagrożeń - dokładniej rodziny CryptoWall. W tym celu zostały wykorzystane wcześniejsze doświadczenia dotyczące dynamicznej analizy złośliwego oprogramowania. W ramach prezentacji zostanie przedstawiony rozwijany od kilka lat w Instytucie Informatyki system Maltester służący do dynamicznej analizy złośliwego oprogramowania. Na przykładzie analizy próbek CryptoWall-a zostaną omówione informacje, możliwe do uzyskania w ramach dynamicznej analizy. W ramach prowadzonych prac i w związku z szybkim zwiększaniem się liczby nowych próbek zaistniała konieczność dalszego zautomatyzowania procesu analizy. W tym celu został zaprojektowany i wdrożony system ARTA za pomocą, którego przeanalizowano do tej pory ponad 300 próbek i uzyskano informację o ponad 1500 domenach używanych przez atakujących. W ramach omówienia wyników uzyskanych z wykorzystaniem systemu ARTA zostanie zaprezentowana skala dzisiejszych zorganizowanych ataków.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 1 grudnia 2015, 10:44:31, Bożenna Skalska

x x Aktualności (1) - wg daty publikacji

‹‹ Grudzień 2015 ››
Pon Wt Śr Czw Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

absolwenci ankieta badania BigData dydaktyka IBM instytut Instytut Lotnictwa ISI kandydaci konkurs konkurs FINESCE orientacja praca praktyki prezentacja programowanie projekty przedmiot przedmioty publikacje seminarium specjalność staże zagraniczne studenci studia studia magisterskie studia za granicą stypendia Texas Instruments współpraca wykład

x x Znaczniki

x x Zestawienie miesięczne