This site uses cookies. More information presents the page The policy for cookies and similar technologies. CLOSE Close the warning message

Seminarium Instytutu Informatyki

zdjecie

K. Cabaj

Instytutu Informatyki zaprasza na seminarium 9 grudnia br. o godzinie 12:15 w Audytorium Centralnym. Wykład pt. " Dynamiczna analiza złośliwego oprogramowania na przykładzie zagrożenia typu ransomwarewygłosi dr inż.  Krzysztof Cabaj, adiunkt w Zakładzie Oprogramowania i Architektury Komputerów. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Poniżej autorskie streszczenie referatu.

Ransomware to klasa złośliwego oprogramowania, które uniemożliwia dostęp do komputera lub danych ofiary i domaga się okupu w celu jego przywrócenia. Przez ostatnie dwa lata można było obserwować niezwykle dynamiczne zwiększenie aktywności zagrożeń tego typu, w szczególności takich, które szyfrują dane użytkownika. Na początku tego roku infekcja maszyny w Instytucie Informatyki zapoczątkowała prace związane z analizą tych zagrożeń - dokładniej rodziny CryptoWall. W tym celu zostały wykorzystane wcześniejsze doświadczenia dotyczące dynamicznej analizy złośliwego oprogramowania. W ramach prezentacji zostanie przedstawiony rozwijany od kilka lat w Instytucie Informatyki system Maltester służący do dynamicznej analizy złośliwego oprogramowania. Na przykładzie analizy próbek CryptoWall-a zostaną omówione informacje, możliwe do uzyskania w ramach dynamicznej analizy. W ramach prowadzonych prac i w związku z szybkim zwiększaniem się liczby nowych próbek zaistniała konieczność dalszego zautomatyzowania procesu analizy. W tym celu został zaprojektowany i wdrożony system ARTA za pomocą, którego przeanalizowano do tej pory ponad 300 próbek i uzyskano informację o ponad 1500 domenach używanych przez atakujących. W ramach omówienia wyników uzyskanych z wykorzystaniem systemu ARTA zostanie zaprezentowana skala dzisiejszych zorganizowanych ataków.

Last modified: Tuesday, December 1, 2015 - 10:44:31 AM, Bożenna Skalska

x x News (1) - by publication date

‹‹ December 2015 ››
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31