Grzegorz Jaśkiewicz obronił pracę doktorską

G. Jaśkiewicz

W dniu 28 marca 2017 roku Grzegorz Jaśkiewicz obronił rozprawę doktorską pt. "Programowanie w logice jako narzędzie planowania zachowań botów w grach FPS". Promotorem rozprawy był dr hab. inż. Jarosław Arabas.

Streszczenie:
Praca ma na celu rozwój metodyki planowania zachowań botów z wykorzystaniem programowania w logice. Znane są podejścia w których programowanie w logice jest wykorzystywane do sterowania robotami lub tez botami w symulowanym środowisku gry. Jednak zastosowanie tego podejścia w komercyjnej produkcji napotyka na szereg trudności praktycznych i koncepcyjnych. W pracy został przedstawiony sposób realizacji bota pozwalający na — wielokrotne użycie zachowań botów, które zostały raz wytworzone, w innych grach FPS, — dostosowywanie raz stworzonych botów do nowych warunków (np. przez wprowadzenie nowej planszy lub modyfikacji gry). Koncepcja realizacji bota, przedstawiona w pracy, została zweryfikowana w praktyce w grze Counter-Strike. Jest to gra, która posiada dużą liczbę skomplikowanych zasad, które tworzą bardzo realistyczną rozgrywkę. Sama gra jest jedną spośród wielu modyfikacji gry Half-Life. Jest to najpopularniejsza spośród modyfikacji, skupiająca środowisko fanów, którzy przygotowują regularnie dodatkową zawartość do gry (najczęściej plansze). Uzyskana w ten sposób wielość wariantów gry pozwala na zaprezentowanie w pełni potencjału rozwiązania będącego przedmiotem rozważań w tej pracy. Counter-Strike jako gra wieloosobowa posiada również wiele implementacji botów, z czego znaczna ich część jest udostępniana jako oprogramowanie open-source, co umożliwia porównanie z istniejącymi rozwiązaniami, realizację koncepcji rozprawy doktorskiej oraz przeprowadzenie eksperymentów.

Last modified: Thursday, May 10, 2018 - 3:28:24 PM, Bożenna Skalska

x x News (9) - by publication date

‹‹ May 2018 ››
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

absolwenci ankieta badania BigData dydaktyka IBM instytut Instytut Lotnictwa ISI kandydaci konkurs konkurs FINESCE praca praktyki prezentacja programowanie projekty przedmiot przedmioty publikacje seminarium specjalność staże zagraniczne studenci studia studia za granicą stypendia Texas Instruments współpraca wykład

x x Tags

x x Month list